جناب آقای دکتر محمدرضا تقوا استاد رشته مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه علامه طباطبایی است که پس از اخذ دکتری مدیریت توسعه سیستم ها از دانشگاه رن، از ابتدای دهه 70 به عضویت هیأت علمی آن دانشگاه پیوسته و اکنون با مرتبه علمی استادی، در حوزه های مختلف مدیریت فناوری اطلاعات فعالیت داشته و البته برای نخستین بار، کتاب ITIL4 Foundation را در سال 1399 به فارسی ترجمه نموده است. این کتاب هم‌اکنون با عنوان «مفاهیم بنیادی کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات نسخه ۴» توسط مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی، به چاپ رسیده و در دسترس عموم قرار دارد. کتاب مذکور، نهمین کتاب ایشان به شمار می‌رود.

این استاد پرسابقه هیأت علمی، که بیش از سی سال تدریس دروس مهندسی کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتی و مدیریت فناوری اطلاعات را در کارنامه دارد، سابقه طولانی در صنعت فناوری اطلاعات و پروژه‌های ملی این حوزه داشته و علاوه بر مشاوره به شرکت‌ها و سازمان‌های صنعتی در زمینه فناوری اطلاعات، بنیانگذار شرکت‌های خوشنام در صنعت فناوری اطلاعات نیز می‌باشد.

مهمترین محورهای دروس تدریس شده توسط جناب آقای دکتر تقوا، عبارتند از دروس مرتبط با حاکمیت فناوری اطلاعات، دروس مرتبط با چارچوب‌های مدیریت فناوری اطلاعات و دروس مرتبط با مدیریت خدمات فناوری اطلاعات و زیرساخت فناوری اطلاعات. همچنین ایشان در زمینه‌هایی چون هوشمندی کسب و کار، و سیستم‌های اطلاعات مدیریت پیشرفته نیز عهده‌دار کلاس‌های مختلفی در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری بوده است.

بالغ بر 120 مقاله خارجی و داخلی، حاصل پژوهش‌های ایشان در حوزه فناوری اطلاعات می‌باشد.

دیگر کتاب‌های ایشان عبارتند از:

  • دستنامه مدیریت فناوری اطلاعات (انتشارات دانشگاه علامه طباطبائی، 1393)
  • هوشمندی کسب و کار (انتشارات دانشگاه علامه طباطبائی، 1393)
  • مدل پیاده سازی مدیریت امنیت فناوری اطلاعات در صنعت بانکداری (انتشارات ارمغان کوثر، 1394)
  • حاکمیت فناوری اطلاعات و چارچوب کوبیت (انتشارات دانشگاه علامه طباطبائی، 1396)
  • رمزارز: مفاهیم و کاربردها، (انتشارات دانشگاه علامه طباطبائی، 1399)
  • سیستم های اطلاعات تجاری (ترجمه، انتشارات علوم رایانه، 1394)
  • روان شناسی امنیت اطلاعات (ترجمه، انتشارات مهکامه، 1397)