معرفی IRANITIL

گروه مشاوران نوفا، بنیانگذار سازمان مرد‌نهاد «انجمن مدیریت خدمات فناوری اطلاعات در ایران» است که با عنوان IRANITIL شناخته می‌شود.

هسته اولیه این گروه، در مهرماه سال 1399 با همت جمعی از متخصصان دانشگاهی فناوری اطلاعات اعم از اساتید و دانشجویان مقطع دکتری رشته مدیریت فناوری اطلاعات، در دانشگاه علامه طباطبایی شکل گرفت و در تابستان 1400، فعالیت منسجم خود را با تولید محتواهای چندرسانه‌ای و طراحی و برگزاری دوره‌های آموزشی آغاز نمود.

داستان IRANITIL

رئیس هیأت مؤسس گروه نوفا، جناب آقای دکتر محمدرضا تقوا استاد رشته فناوری اطلاعات دانشگاه علامه طباطبایی است که برای نخستین بار، کتاب ITIL4 Foundation را در سال 1399 به فارسی ترجمه نمود. این کتاب هم‌اکنون با عنوان «مفاهیم بنیادی کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات نسخه ۴» توسط مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی، به چاپ رسیده و در دسترس عموم قرار دارد. کتاب مذکور، نهمین کتاب ایشان به شمار می‌رود.

این دانشیار پرسابقه هیأت علمی، که بیش از سی سال تدریس دروس مهندسی کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتی و مدیریت فناوری اطلاعات را در کارنامه دارد، سابقه طولانی در صنعت فناوری اطلاعات و پروژه‌های ملی این حوزه داشته و علاوه بر مشاوره به شرکت‌ها و سازمان‌های صنعتی در زمینه فناوری اطلاعات، بنیانگذار شرکت‌های خوشنام در صنعت فناوری اطلاعات نیز می‌باشد.

فناوری اطلاعات که در دهه های اخیر وارد ابعاد مختلف زندگی شخصی و همچنین صنایع مختلف شده است، اکنون به عنصری حیاتی و اجتناب‌ناپذیر در هر کار و فعالیتی تبدیل شده است و می‌رود تا تمدن بشری از زندگی شخصی تا مدیریت جوامع و حوزه های صنعتی را با مفهوم «تحول دیجیتال» به کلی دگرگون سازد. در نتیجه، حوزه‌های تمرکز موضوعی این گروه در حال حاضر، خدمات مشاوره و آموزش در زمینه «حاکمیت» و «مدیریت» فناوری اطلاعات است که آموزش چارچوب‌های COBIT2019 و ITIL4 و تدوین نقشه راه بلوغ فناوری اطلاعات و طرح جامع فناوری اطلاعات برای سازمان‌ها و استقرار نظام‌های COBIT و ITIL در سازمان‌ها و شرکت‌ها را شامل می‌گردد.

پلی میان آموزش و بازار کار

در حوزه آموزش، با جهت‌گیری دانش‌افزایی، علاوه بر تولید محتواهای تخصصی، طراحی و برگزاری وبینارها و دوره‌های عمومی و سازمانی در حوزه فناوری اطلاعات و همچنین کارگاه‌های تخصصی موردنیاز سازمان‌ها و مشتریان، سبد خدمات آموزشی نوفا را تشکیل می‌‌دهد.

در حوزه مشاوره نیز، با شروع از اقدامات ارزیابی وضعیت سازمان در حوزه فناوری اطلاعات، و تشخیص سطوح بلوغ در شاخص‌های مختلف، و ارائه خدمات تدوین و طراحی اسناد راهبردی توسعه و بلوغ سازمانی، شامل نقشه راه (IT Road Map) و طرح جامع (IT Master Plan)، اجرا و استقرار نظام‌ها و چارچوب‌های COBIT و ITIL سبد خدمات مشاوره نوفا را شکل می‌‌دهد.

چشم‌انداز گروه نوفا، در مسیر تحول دیجیتال ایران، برترین مرکز آموزش آزاد و مهارت‌افزایی متخصصین فناوری اطلاعات در ایران، و مقبول‌ترین مشاور شرکت‌ها و سازمان‌ها در زمینه حاکمیت و مدیریت فناوری اطلاعات می‌باشد.

لذا مأموریت‌های آموزش، ارزیابی، مشاوره و اجرای پروژه‌های مرتبط با موضوعات مذکور را برای خود تعریف نموده‌ایم.

به انقلاب صنعتی چهارم، عصر تحول دیجیتال خوش آمدید.